منبع جمله "اقتصاد برای خر است" آیت الله خمینی

 آیت الله خمینی  در نقل قول هایی که در جمع های عمومی و یا دراینترنت از حرف های آقای خمینی میشود، گاهاً پیش می آید که جمله ای دقیق نقل نمی شود و یا همه آن را میگویند اما کسی نمیداند که منبعش چیست. از آن جمله است نقل قول مشهور » اقتصاد برای خر است» آقای خمینی. آقای خمینی اطلاع کمی از اقتصاد داشت. البته این به تنهایی عیب نیست. آدم های زیادی هستند که از اقتصاد چیزی نمیدانند، اما خوب از بخت بد انقلاب ایران سکان دست کسی افتاد که خودش که از اقتصاد نمیدانست هیچ، به اقتصاد و تئوریسین های اقتصادی هم حمله میکرد که به چه حقی اقتصاد مطرح می شود و رشته ای که نمودش «خربزه و شکم و کاه و الاغ» است ، بر «اسلام و مسلمین» ارجحیت پیدا میکند. این سخنان آقای خمینی است که در اولین سالگرد اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان خط امام ایراد شده است:» این جوان‌های ما رفتند، ریختند و اعضای آن‌جا را گرفتند و هیچ آسمان به زمین نیامد… این خدمت بود. شما الآن یکسال است این جاسوس‌ها را در آنجا حبس کردید و خبری نشد… الان ما را حصر اقتصادی کردند چه شد؟ مثلا ما کجایمان گیر کرده است؟… آن چیزی که برای ما ارزش دارد اسلام است. .. ما برای شکممان قیام نکردیم…  ما از انزوا نمی‌ترسیم. استقبال هم می‌کنیم. اما ما منزوی نیستیم. شما خیال می‌کنید ما منزوی هستیم.»[1]   «برای شکممان قیام نکردیم، برای اسلام قیام کردیم.» با این گفته آیت الله، آن اظهار نظر اقتصادی-رویایی چندان غیرمنتظره نیست:»دلخوش به این مقدار نباشید که فقط مسکن میسازیم، آب و برق را مجانی میکنیم، اتوبوس را مجانی میکنیم.دلخوش به این مقدار نباشید.»[2] اما برگردیم سر همان جمله جاودانه. آیت الله خمینی در در جمع کارکنان پخش رادیو بود که «اقتصاد برای خر است»، را حواله مخالفان میکند: «من نمیتوانم تصور کنم، هیچ عاقلی نمیتواند تصور کند که بگویند ما خون هایمان را دادیم که خربزه ارزان بشود، ما جوانهایمان را دادیم که خانه ارزان بشود، این منطق باطلی است که شاید کسانی انداخته باشند، مغرض ها انداخته باشند، توی دهن های مردم که بگویند ما خون دادیم که مثلا کشاورزی مان چه بشود. آدم خودش را به کشتن نمیدهد که کشاورزی اش چه بشود.همه دیدید که تمام قشرها ، خانم ها ریختند توی خیابان ها ، جوان ها ریختند توی خیابان ها،در پشت بام ها در کوچه و برزن و همه جا، فریادشان این بود که اسلام میخواهیم، برای اسلام است که انسان میتواند جانش را بدهد، اولیا ما هم برای اسلام جان دادند نه برای اقتصاد، اقتصاد قابل این نیست. آن هایی که دم از اقتصاد می زنند و زیربنای همه چیز را اقتصاد میدانند از باب اینکه انسان را نمیدانند یعنی چه، خیال میکنند انسان یک حیوانی است که همان خورد و خوراک است. منتها خورد و خوراک این حیوان با حیوانات دیگر یک فرقی دارد. این چلوکباب میخورد، او کاه میخورد.اما هر دو حیوانند، اینهایی که زیربنای همه چیز را اقتصاد میدانند، اینها انسان را حیوان میدانند. حیوان هم همه چیزش  فدای اقتصادش است.زیر بنای همه چیزش، الاغ هم زیر بنای همه چیزش اقتصادش است.»[3] جمله اولین رئیس جمهور در 15 مهر 59 نشان از تفاوت سلایقی داشت که در آخر به تقابل در بالاترین سطح نظام کشید:»چه ضربه کشنده‌ای به انقلاب اسلامی ما زدند و چگونه زیباترین انقلاب را به بدترین شکل‌ها در آوردند و به جهان عرضه کردند،آنهایی که با این عنوان که ما برای اقتصاد، انقلاب نکردیم عملا زمینه فعالیت‌های سازنده و تولیدی را از بین بردند.آنهایی که چهره زیبای انقلاب ما را لجن آلود کردند.»[4]
[1]– سخنرانی در جمع دانشجویان پیرو خط امام، سروش، شماره 75، 17آبان 59، صص6-8

Advertisements

36 پاسخ to “منبع جمله "اقتصاد برای خر است" آیت الله خمینی”

 1. بسوی هشت مارس Says:

  هشت مارس ۸۶:

  ستم به زن موقوف!
  سرکوب زنان ممنوع!

  رهایی زن رهایی جامع است!
  زنده باد آزادی زن!
  ××××

 2. مزدک Says:

  پاینده ایران
  تارنمای ارزنده ای دارید. ما نیز با تصاویر اعدام های انقلاب و دانلود فیلم محاکمه تیمسار رحیمی بروزهستیم.
  به امید ایرانی آباد و آزاد در سایه حاکمیت ملی
  پاینده ایران

 3. بهروز Says:

  به خدا وبلاگت رو باید طلا گرفت.ممنون که منبعش رو معرفی کردید….عالی بود.

 4. علیرضا - زنجان Says:

  از شیوه عالی اطلاع رسانی شما ممنونم. ادامه دهید که جامعه نیاز دارد.

 5. 1 Says:

  کلمهء "گاها" وجود ندارد و اشتباه است. (آخرین کلمه در اولین خط)

 6. سارا Says:

  عالیه، عالی!

 7. اولدوز Says:

  سلام خسته نباشيد! متاسفانه اين تب شخصيت پرستي چه آفتي است كه در همه وجود دارد. نتيجه مقاله شما نه در خصوص خر بودن يا نبودن اقتصاد از قول آقاي خميني است بلكه همان جمله آخر و تطهير بني صدر است. آقاي بني صدر اگر با اينها در افتاد بطور عمده براي جاه طلبي خودش بود. برخي از افاضات ايشان را در لينكها زير ملاحظه فرمائيد. البته اين مطالب براي افراد كم سن و سالي كه بني صدر را تجربه نكرده اند با ذكر منابع پي در پي (يعني مولاي درزش نميرود!!) ممكن است باور كردني باشد اما كساني كه دوره بني صدر را تجربه كرده اند ميدانند كه ايشان با چه نردباني به بالا آمد و آتش بيار چه كساني بود. اينقدر حقيقت پوشاني نكنيد!
  ………..
  ادمین:
  شما میتوانید هرچه دلتان خواست اینجا بگویید، نظرتان را بدهید، فحش بدهید، بد و بیراه بگویید، اما اینجا محل مناسبی برای لینک دادن و تبلیغ سایت های دیگر نیست. اگر حرفی برای گفتن دارید و میخواهید از عکس و لینک و اینها استفاده کنید، وبلاگی بزنید.
  خوشحال میشوم که نوشته هایتان را با اسناد و مدارکش آنجا بخوانم.

 8. سعید Says:

  سلام دوست عزیز.

  ما فکر می کردیم که احمدی نژاد خودش به تنهایی ، دلقک ترین شخص هزاره ی سوم است حال آنکه نمی دانستیم این جایزه نفر دومی هم دارد.

 9. Mohammad Says:

  great weblog! i’m glad you’re taking the time to extract all these pieces of information and (most importantly) include references for the quotes.

 10. علی Says:

  اولش یه دید منفی نسبت به این وبلاگ داشتم. فکر می کردم مثل بقیه ویلاگ ها قراره فحاشی بشه، تحمت زده بشه و … اما وقتی وبلاگتون رو کامل خوندم بسیار لذت بردم. بسیار بسیار عالی بود، مرسی
  خیلی چیزایی که نمی دونستم برام روشن شد. لطف بزرگی به من کردین.

  راستی، چرا اینجا هیشکی حتی آدرس ایمیلش رو نمی زاره!؟ توجه کردین؟

 11. اولدوز Says:

  جناب ادمين سلام

  1. بنده در كامنتم هيچ اهانتي به شما نكردم كه صحبت از فحش و بد وبيراه ذكر نموده ايد. و ظاهرا جنابعالي خيلي زود از كوره در ميرويد در كامنتهاي ديگر نيز همين برخورد را با ديگران كه نظر انتقادي داشتند كرده ايد.

  2. من شخصا مخالف محتويات نوشته هاي لينك مزيور هستم و راستش را بخواهيد براي اولين بار از طريق شما در پاسخ به كامنت "علي" در موضوع "عكسي كه 25 سال سانشور شد" با لينك مزبور آشنا شدم. حال اگر لينك دادن بد است و تبليغ يك سايت تلقي ميشود خودتان پيشقدم بوده ايد. اما اگر فكر ميكنيد چون لينكي كه من گذاشته ام بني صدر را در حال بوسيدن دست خميني نشان ميدهد و در جاي ديگر خبري از بني صدر را در نكوهش روشنفكران (و ريختن آب به آسياب روحانيون) -يعني همان نردباني كه آقاي بني صدر با آن بالا آمد- نشان ميدهد و مناسب نيست خوانندگان مطالبتان بدانند سخت در بيراهه هستيد. خوشبختانه مي بينيد كه عليرغم خفقان جمهموري اسلامي همه از طريق اينترنت و ماهواره از همه چيز مطلع ميشوند. بهتر است بجاي "تطهير بني صدر" و پوشاندن حقايق ايشان گذشته خودشان را نقد كنند و از اينكه جاده صاف كن آقايون براي ايجاد خفقان و بستن سيستم شدند از مردم عذرخواهي كنند. مردم ما اينقدرها هم كه شما فكر ميكنيد فراموشكار نيستند.

  3. من خودم وبلاگ دارم و مطالب خودم را هم آنجا ميزنم. لكن كامنت ديگران را كه فاقد مطالب خلاف نزاكت باشد سانشور نميكنم.

  به اميد اينكه در كنار ادعا، "فرهنگ" دمكراسي را هم داشته باشييم
  ——————————
  ادمین:
  ممنون از اینکه نظرتان را گرچه با کمی چاشنی عصبانیت گفته اید. در این که مردم ما فراموشکار نیستن هم عقیده ایم، اما در اینکه چه چیزی رو در حافظه تاریخی نگه میدارن و چه چیز رو فراموش میکنن البته نه.
  هیچ انسانی بدون عیب و خطا نیست. نه بنی صدر و نه هیچ کس دیگه. اینجا هم دادگاه تبرئه کسی نیست.
  حرف ها و سخنرانی های ایشون هم فکر میکنم به اندازه کافی گویا باشه که آیاروشنفکر بود یا نه و آیا آب به آسیاب کسی ریخت یا خیر.
  انقلاب ایران با اقبال روشنفکر ها روبرو شد، اما بعد چه بلایی بر سر اونها و انقلاب اومد، همون چیزیه که ما تو این وبلاگ دنبالشیم.
  شاد باشید.

 12. ميثم Says:

  "اقتصاد براي خر است" با "زيربناي همه چيز الاغ اقتصاد است" خيلي خيلي تفاوت داره! چطور متوجه اين مطلب نشدين؟!!

 13. طاهری Says:

  ملب تمام شد یا نیمه کاره مانده؟ پس جمله "اقتصاد برای خر است" (آن هم داخل گیومه) کجا آمده است؟!

 14. دوست Says:

  این مطلب که" مابرای اقتصاد انقلاب نکردیم " دلیل بر رد تمام اقتصاد نیست بلکه می گوید هدف نهایی این نبوده. ما مثل کمونیست هاو …در یک زمینه انقلاب نمی کنیم.

 15. دوست Says:

  انتقاد امام از کسانی است که اقتصاد را زیر بنای هر چیز میدانند .
  شما انگار …

 16. مسعود Says:

  آدم بعضی موقع ها برای خودنمایی چه کارهایی می کنه،واست متاسفم.

 17. protester Says:

  "اقتصاد برای خر است" آخوندها یه وعده هایی دادند به مردم اما بعد که توش موندن این اراجیفو با کمال بیسوادی تحویل مردم میدن.

 18. razman Says:

  كار جالبيه اميدوارم ادامه دار باشه ما كه حسابي آگاه شديم اميدوارم ساده لوحان هم كمي با فكر باز به مطالعه والبته تفكر بپردازند.
  مستدام باشيد

 19. مهدی علوی Says:

  ایراد امام به علم اقتصاد نیست و با این علم مشکلی ندارد بلکه ایراد به کسانی است که زیربنای همه چیز را اقتصاد میدانند و به اصطلاح اقتصاد را نیاز اصلی و ژایه ای انسان دانسته و نتیجه میگرن که همه ارزشها باید فدای اقتصاد شود از باب اینکه انسان را نمیدانند یعنی چه، خیال میکنند انسان یک حیوانی است که همان خورد و خوراک است.

 20. محمد Says:

  امام این حرفو نزده ولی خدائیش من هرچی نگاه میکنم مخصوصا در این سه سال که احمدی نژاد روی کاره, میبینم هرچی خر و گاوه ادعای اقتصاددانی کرده و… اونم تو موقعی که امریکا و اروپا گند خورده به اقتصادشون و مثل خر تو گل موندن و نمیتونن درستش کنن در این حال بعضیا داخل کشور ادعای اعجاز علم اقتصاد را مطرح میکنن و …
  البته من هم اقتصاد رو به عنوان یک علم قبول دارم و کیه که قبول نداشته باشه؟ ولی برمبنای 1- الهیت 2- انسانیت 3- عدالت 4- آبادانی ش رو!

 21. حوزه Says:

  من فکر می کنم سوال دوستان در مورد اینکه نص این کلام»اقتصاد مال خر است» در کجا امده مورد بی لطفی شما قرار گرفته.
  با نگاهی به کلیت سخنان آیت الله خمینی اینطور بنظر می رسد که برداشت این تیتر از متن التقات مستهجن است

 22. محمد طاهری Says:

  سلام
  خسته نباشید،بنده نیز در وبلاگم بخشهایی از کتاب کشف الاسرار خمینی را با سند از کتاب الی آورده ام

 23. محمد طاهری Says:

  سلام
  خسته نباشید،بنده نیز در وبلاگم بخشهایی از کتاب کشف الاسرار خمینی را با سند آورده ام

 24. صدای ندا Says:

  نترس نترس نترس. هر قطره خون ریخته شده تقاسش پس گرفته خواهد شد.هر جان داده شده هزارها جان دیگر را استقامت خواهد داد. در تاریخ دنیا هیچ دولتی با کشتن مردمش دوام نخواهد آورد حالا چطور این ظاهر مسلمانان دوام خواهند آورد .عزیزانم درخت آزادی با خون عزیزان و شهدا آبیاری میشود نه با آب. جنایات این قاتلان وسیلهٔ است برای آزادی مردم شجاع ایران. برای آزادی ملت ایران مقدس صد بار جان خواهم داد.

  هموطنان عزیزم: حضرت محمد با کفار جنگید امام حسین با کفار جنگید، آیا مردم مسلمان ایران کافرند چرا مردم مسلمان ایران قتل عام میشوند. بسیجی‌،پاسدار،ارتشی،دانشجو،بازاری ما همه ایرانی‌ و مسلمان هستیم. تاریخ نشان داده که هر دولتی که مردم خودش را به هر دلیلی‌ کشت از کار بر خواهد افتاد و حضرت عظما،احمدی‌نژاد،بسیج و غیره استثنا ندارند.خداوند از ظلم هیچ شخصی‌ نخواهد گذشت. به نام اسلام جوانها کشته شدند به نام اسلام خانوادهها داغدار شدند حالا چطور میشه باور کرد که خدا وجود ندارد.بسیجیهای عزیز،پاسداران از راه بدر شده دستهاتون را آغشته به خون معصومین نکنید.آزادی کلام،آزادی فکر و بیان انسان را کافر نخواهد کرد به اسلام و مسلمانان رحم کنید تا خداوند به شما رحم نماید.چاره ای‌ ندارم جز اینکه از ارتش مقدس بخواهم که این جنایات فقط به دست ارتش به انتها خواهد رسید.‌ای سرباز،ای نگهبان وطن ، به داد میهن و هموطنان برس.

  نقش آیات قرانی در پیشگیری از ناهنجاری‌های اجتماعی
  گاهی در جامعه اتفاق می افتد که شاهدین یک امر بدون در نظر گرفتن رضایت خداوند ورعایت حق مردم از شهادت واقعی کتمان می کنند وبهانه آنها این است که اگر حق مردم هم تضییع می شود ولی آنها خودر ا به دردسر نیندازند در صورتیکه در ایات زیر اشاره شده که کتمان شهادت یک عمل طالح وزشت است :۱۴۰و۱۴۶و۲۸۳بقره و۱۰۶مائده و۳۳انعام

  rooheneda@gmail.com

 25. در جستجوی حقیقت؟؟؟ Says:

  سلام.من چندین بار این متن رو خوندم ولی به اون عنوان که شما روی این متن گذاشتید(اقتصادعلم خر است) برخورد نکردم!فکر میکنم نیاز به بررسی بیشتری هست.چون در علم هرمنوتیک این یه اصل کاملا ابتدایی و پذیرفته شده است که یک کلام رو باید براساس مقدمه و موخره وشرایط گوینده بررسی کرد!بنابراین این اشکال قبل ازآنکه بر آقای خمینی وارد باشه به رفقای!!!مارکسیست وارده که سخنی گفته اند که لازمه اش اینه که انسان(عذر میخوام) با الاغ یکی میشه!!!ضمن اینکه باتوجه به ابتدای کلام آقای خمینی اساسا وی اینجا در مقام بیان ارزش یاضدارزش بودن علم اقتصاد نیست تا این اشکال بهش وارد باشه!!!البته این به معنای صحت تمامی سخنان وی نیست ولی من فکر میکنم با این جمله به این شکل نمیشه به کسی اشکال علمی گرفت.البته چون وبلاگتون رو یه وبلاگی دیدم که میخواد کار علمی بکنه اینا رو گفتم امیدوارم تونسته باشم منظورم رو درست برسونم!!!

 26. میلاد Says:

  من به امام حمینی ایمان نداشتم… تا اینکه از یکی از رفقا شنیدم که تو ماهواره شنیده که امام خمینی گفته بود اقتصاد واسه خره…….
  تا اینکه بعد از 2 ماه ….چنتا فیلم مستند از آقای پروفسور نایل فرگوسن دیدم…فک نکنم اون شنیده باشه که امام خمینی گفته باشه اقتصاد واسه خره………
  اما این آقای پروفسور هم یه جورایی گفته اقتصاد واسه خره….. پیشنهاد میکنم حتما مستندات نایل فرگوسن رو ببینی………..
  البته من هرچی سرچ کردم ندیدم کلیپی که امام خمینی گفته باشه اقتصاد مال خره….
  حالا برید اثبات کنین امام خمینی نگفته اقتصاد واسه خره …آها بدو بدو …. آخه عادت دارین شماها….. وقتی یه ک..شری میگین..وقتی اثبات میشه که ک..شر بوده… بعدش میزنین زیرش……………
  دنیای امروز خیلی جالبه ….. یه عده بچه ثرتق که از دین هیچی نمیدونن ..اما میان انتقاد میکنن….. از سیاست و شخصیت ها چیزی نمیدونن اما میان انتقاد میکنن…..
  بده که آدم فقط حرفای بی بی سی و ووا و رنگارنگ و پارس تی ویه حرومزاده رو تکرار کنه…………
  کدوم ماهواره بهت میگه 80 سال پیش 9 میلیون نفر تو قحطی ای که انگلیس پیش آوورده بود کشته شدن تو ایران؟
  کی بهت میگه شهید دیالمه 30 سال پیش در مورد موسوی چی گفت؟
  کی بهت میگه چرا شهید آیت ترور شد؟ تقصیر موسوی چی بود؟
  کی بهت میگه فیس بوک و توییتر زیر نظر فراماسون ها و ان اس ای آمریکاست؟
  کی بهت میگه تو کتاب سایه عقاب ها که 6 سال پیش چاپ شده…. مقامات امریکایی گفتن قراره تو ایران یه انقلاب را بندازیم…مثه انقلاب گل رز….مثه انقلاب نارنجی……..شاید انقلاب ایران سبز باشد………….اینارو 6 سال پیش گفتن……
  تو فقط شنیدی امام خمینی گفته آب و برق مجانی میکنیم. چرا نشده؟
  تو فقط شنیدی مجتبی خامنه ای 10000000000تیلیارد یورو ثروت داره…
  تو فقط شنیدی رهبر ایران 50 متر زیر خونش یه خونه دیگه داره واسه جلوگیری از ضررات انفجار بمب اتم…..
  تو فقط شنیدی سال 68 مردمو اعدام کردن…..
  تو فقط شنیدی هاله نور احمدی نژاد……
  اگه کسی حرفی داره واسه آگاه کردن من بهم بگه moorche222 تو یاهو

 27. ونداد هرمزد Says:

  دست مریزاد

  ادامه بدهید که همبود امروز ایرانی تشنه است.

 28. Salam Says:

  اسم وبلاگت واقعا برازنده است
  ناگفته های انقلاب
  و بعضا گفته های سانسور شده
  سر و ته یک جمله را میزنی و بعد می گویی فلانی این حرف را زده است
  اگر دین ندارید لااقل آزاده باش
  شما که به کمترین کرامت انسانی و حق کپی رایت قائل نیستی، پس ادعایت بر چیست؟
  «شما به معنویات احتیاج دارید، معنویات ما را اینها بردند. دلخوش نباشید که تنها مسکن میسازیم ، آب و برق را برای طبقه مستمند مجانی میکنیم»
  امیدوارم شجاعت انتشار مطلب را داشته باشی

 29. روح الله امین آبادی Says:

  با سلام ، خدا رو شکر که منبع این سخن امام رو برای ما ذکر کردید و خوندیم و دیدیم که دروغ میگوئید ، رهبر انقلاب گفته اند کسانی که تمام هم و غمشان اقتصاد و شکم است آنان با الاغ فرقی ندارند ، فرق انسان با حیوان این است که انسان فراتر از شکم به هنر و محتوای زندگی هم قائل است مگر اینکه عده ای زندگی را فقط شکم و زیر شکم بدانند که این بحثش جدا است و ما در موضوعات خانوادگی حیوانات مداخله نمی کنیم

 30. Morteza Says:

  با درود خدمت شما دوست گرامی و دیگر خوانندگان من هم با شما دوست گرامی در این زمینه هم فکرم و هم میهنان انقلابی ما هم باید به این نکته توجه کنند که هیچ گاه نباید به اسم دین و اسلام سر مردمی که شاید ساده لوح باشند(البته به نظر بعضی ها) کلاه گذاشت و از به اصطلاح ساده لوحی اونها برای پر کردن جیب خود بهره برد. ضمنا اگر امام انقلاب خودشون خیلی به فکر مردم بودن اون موقع نمی رفتن نوفلو شاتو فرنگ رو دید بزنن. و در جواب اینکه چرا شاه رفت هم باید گفت که اگه مردم کسی رو نخوان چه بهتر که خودش استعفا بده و بره. یا شاید دوست داشتین روی واقعی یک شاه رو ببینین(اینکه اگه من به شخصه جای شاه بودم همه شما انقلابی ها رو به همراه رهبرتون به طور نامعلومی از صحنه روزگار پاک می کردم.)

 31. مرتضی میهن پرست Says:

  با درود خدمت شما دوست گرامی و دیگر خوانندگان من هم با شما دوست گرامی در این زمینه هم فکرم و هم میهنان انقلابی ما هم باید به این نکته توجه کنند که هیچ گاه نباید به اسم دین و اسلام سر مردمی که شاید ساده لوح باشند(البته به نظر بعضی ها) کلاه گذاشت و از به اصطلاح ساده لوحی اونها برای پر کردن جیب خود بهره برد. ضمنا اگر امام انقلاب خودشون خیلی به فکر مردم بودن اون موقع نمی رفتن نوفلو شاتو فرنگ رو دید بزنن. و در جواب اینکه چرا شاه رفت هم باید گفت که اگه مردم کسی رو نخوان چه بهتر که خودش استعفا بده و بره. یا شاید دوست داشتین روی واقعی یک شاه رو ببینین(اینکه اگه من به شخصه جای شاه بودم همه شما انقلابی ها رو به همراه رهبرتون به طور نامعلومی از صحنه روزگار پاک می کردم.) و در آخر هیچ انسانی با شکم و نتیجتا مغز خالی ایستادگی نمی کنه که ما دومیش باشیم (در اهمیت اقتصاد). همه اون انقلابی های گرامی هم که زیاد اهمیتی به اقتصاد نمیدن آیا حاضرند که حتی نیمی از اموالشان را به کسی بدهند، شخصا فکر نکنم چون که این انقلاب رو دقیقا برای بدست آوردن همون اموال انجام داده اند.

 32. مرتضی میهن پرست Says:

  با درود مجدد از اینکه نظرم دوبار نوشته شد عذر میخوام این امر به دلیل قطع و وصل اینترنت اتفاق افتاد که گمون نکنم بی ربط به قضیه «اقتصاد مال خر است» باشه.

 33. raisin Says:

  من هم با نظر خیلی از دوستان موافقم.نقل قول هایی که از خمینی نقل کرده اید،به هیچ وجه با جمله ای که به عنوان تیتر انتخاب نموده اید،به یک معنی نیستند.اینکه انقلاب ایران توسط روحانیون مصادره شد،در این جملات بوضوح دیده میشود_انقلابی که با شرکت احزاب مختلف ازجمله با شرکت حزب توده به پیروزی رسید.اما در نهایت با فرا روایتی بنام اسلام مجبور به سکوت شد.خمینی در حقیقت،با حدف جریان چپ در این گفته ها،بسیار شبیه به همان کسانیست که در پی حذف آنان بر میآید یعنی جریان کمونیسم عوامانه که همه چیز را به اقتصاد فرو میکاهد.شاید ای جمله نیچه در اینجا پر بیراه نباشد که میگوید»آتکه با هیولا پنجه در پنجه می افکند،بایدبپاید که خود به هیولا بدل نشود»

 34. Milad Says:

  کسی این فایل صوتی رو داره؟ من به شخصه باور می کنم. فقط میخوام به اونایی که باور نمی کنن نشون بدم.

 35. تنها Says:

  تو یه قسمتش که نوشته بودی جمله ای اول رئیس جمهور در 15 مخر 1359
  خوده جمله ای رئیس جمهور را چرا ننوشته بودی؟;-)

 36. H Says:

  http://www.x-shobhe.com/shobhe/4451.html

  برای پاسخ به این شبهه به این لینک مراجعه شود..

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: